KRISTUS VE TVÉ VIRTUÁLNÍ REALITĚ
Jednou jsem s jedním mužem mluvil o nebezpečí násilných počítačových her. Velice mne překvapil svým údivem: „Ale vždyť je to jen virtuální realita!“ Jako by to, co je ve virtuální realitě, nebylo skutečné a mohli jsme v ní činit cokoli bez následků. Jenomže naše jednání ve virtuální realitě má důsledky a my za takové jednání neseme plnou zodpovědnost.
Apoštol Petr nás vyzývá: Pána, Krista, posvěťte ve svých srdcích. (1Pt 3,15) Náš vnitřní člověk má být posvěcen. V naší duši, což jsou naše představy, myšlenky, sny, vize i vzpomínky, má být vidět Kristus. Podobně nás vyzývá apoštol Pavel: Konečně, bratři, všecko, co je pravdivé, ušlechtilé, spravedlivé, čisté, milé, co má dobrou pověst, jestli je nějaká ctnost a jestli nějaká chvála, o tom přemýšlejte. (Fp 4,8) Jsi zodpovědný za to, o čem přemýšlíš, a to také znamená, do jaké virtuální reality vstupuješ.
Pokud se pohybujeme ve zlé virtuální realitě internetového světa, má to jistě na nás zlý vliv. Brouzdáním po špatných internetových stránkách a hraním špatných počítačových her lidé ukazují, v jakém myšlenkovém světě se pohybují a že nemají rozeznání dobrého a zlého. Tímto způsobem však vstupují do ještě větší temnoty.
Můžeš se pohybovat ve virtuální realitě (či své mysli a představách) a chtěl bys nejraději někoho oddělat. Ježíš to dává na roveň skutečnému zabití. Ježíš řekl: Slyšeli jste, že bylo řečeno otcům: Nezabiješ! Kdo by zabil, bude vydán soudu. Já však pravím, že již ten, kdo se hněvá na svého bratra (bez příčiny), bude vydán soudu; kdo snižuje svého bratra, bude vydán radě; kdo svého bratra zatracuje, propadne ohnivému peklu. (Mt 5,21-22 ČEP)
Máme naopak rozvíjet úctu k životu. Nestřílíme do lidí, nezabíjíme druhé, protože nevedeme svůj boj proti lidským nepřátelům… (Ef 6,12 ČEP) Násilím ztvrdne srdce. Také virtuálním množstvím žitých životů člověk lehce otupí, a život je přitom tak křehký a máme jen jeden. Proč neustále přibývá násilných činů mladých lidí? (Vůbec zde nemluvím o obraně státu, ale o násilí v hrách a filmech, které dříve nebo později musí mít dopad na život a vztahy člověka. To, co tento svět potřebuje, je naopak soucit.)
Také v oblasti smilstva se můžeme pohybovat na poli virtuální reality a Ježíš to klade na roveň vykonaného smilstva: Slyšeli jste, že bylo řečeno: ‚Nezcizoložíš.‘ Já však vám pravím, že každý, kdo hledí na ženu chtivě, již s ní zcizoložil ve svém srdci. (Mt 5,27-28 ČEP) Naopak rozvíjíme zdravý a uctivý vztah k opačnému pohlaví a sexualitě.
Bůh chce, abychom byli ryzí, což znamená, abychom měli jednotu myšlenek, slov a činů. Všechny naše činnosti nejen na internetu, ale také při sledování televize a filmů, rozsuzujme podle jednoduchých zásad Písma:
- Slouží to k rozvoji a zdravému budování? Usilujme tedy o to, co vede k pokoji a vzájemnému budování. (Ř 14,19 NBK)
- Jedná se zde podle principu lásky? Všechno, co byste chtěli, aby lidé činili vám, čiňte i vy jim; neboť to je Zákon a Proroci. (Mt 7,12)
- Mohu zde vše dělat nebo na to hledět s Pánem Ježíšem k jeho slávě? Kdo říká, že v něm zůstává, musí sám také žít tak, jak žil on. (1J 2,6)
- Nezarmucuje to, co dělám nebo na co hledím, Ducha svatého? A nezarmucujte Ducha Svatého Božího, jímž jste byli zapečetěni ke dni vykoupení. (Ef 4,30)
- Nesvádí mne to k hříšnému jednání či otevření se pro démony? Kdo však svede k hříchu jednoho z těchto maličkých, kteří ve mne věří, pro toho by bylo lépe, aby mu na krk pověsili velký mlýnský kámen a potopili ho do mořské hlubiny. (Mt 18,6) Mnoho filmů a her je plných násilí, okultismu a nečistoty. Vyhledávejte raději dobré filmy z dobrých zdrojů.
Rodiče mají u svých dětí rozvíjet zdravé životní návyky a dobré dovednosti (předpokládám, že oni by to již ve svém životě měli mít zvládnuté). Dále je potřeba vést své děti k zodpovědnosti v reálném životě i ve virtuální realitě. Vztahy mají být otevřené bez tajnůstkářství. Skutečný život je lepší než útěk mimo realitu. Žijme ho s naším dobrým nebeským Otcem.
Tomáš Korčák, 2009, 2025